Vandens kokybė

Vandens kokybė

Geležis vandenyje

Geležis vandenyje

Įvairios geležies formos randamos beveik visuose vandens šaltiniuose. Kai geležies koncentracija vandenyje yra didesnė negu 0,2-0,3 mg/l, dažnu atveju geležies perviršis pastebimas buityje. Galima pastebėti rūdžių dėmes ant vonios ir keramikos, skalbimo metu gali keistis audinių spalva, nemalonus geležies kvapas vandenyje, vanduo įgauna metalo prieskonį, dėl nuosėdų sumažėja vandens spaudimas. Vartojant tokį vandenį, kuriame geležies koncentracija yra ženkliai padidėjusi, atsiranda rizika įvairių ligų ir susirgimų atsiradimui.

Priklausomai nuo geležies kiekio ir jos rūšies (dvivalentė, trivalentė), taip pat nuo kitų cheminių junginių (mangano, arseno, sieros vandenilio) ir kitų vandens parametrų (vandens Ph, permanganatinis indeksas) pasirenkamas ir skirtingas geležies šalinimo iš vandens filtras. Tai gali būti visai paprastas ir standartinis sprendimo būdas esant nedideliems nuokrypiams nuo vandens kokybės normų, bet dažnu atveju reikia pritaikyti individualų sprendimą pagal atliktus vandens tyrimus.

Esant nedideliems geležies kiekiams kartais pakanka modifikuoto vandens minkštinimo filtro, kuris valys iš vandens ir geležį ir tuo pačiu metu minkštins vandenį. Jeigu vandenyje yra tokių junginių kaip arseno, sieros vandenilio, rekomenduojame pasirinkti atskirą vandens nugeležinimo filtrą, kuris bus parinktas individualiai pagal turimus vandens tyrimus. Vandens nugeležinimo filtrai gali būti oksidaciniai arba regentiniai.

Manganas vandenyje

Manganas vandenyje

Manganas yra vienas iš sunkiųjų metalų, kuris dažnai randamas gręžinio vandenyje. Didžioji dalis mangano yra gamtinės kilmės ir patenka į vandenį iš uolienose esančių mineralų. Šio metalo prisisotinęs vanduo turės nemalonų skonį ir kvapą. Buityje pastebime juoduojančią santechniką, kriaukles. Esant dideliems mangano kiekiams vandenyje galima labai rimtai pakenkti savo sveikatai, rizikuojama apsinuodijimu šiuo metalu, kyla grėsmė kepenims. Mangano, kaip ir kitų metalų, perviršio šalinimas iš vandens yra prioritetas norint turėti kokybišką geriamą vandenį.

Dažnu atveju manganas randamas kartu su geležies perviršiu vandenyje, todėl jo valymo būdai yra lygiagretūs kaip ir geležies šalinimo iš vandens.

Esant nedideliems mangano kiekiams kartais pakanka modifikuoto vandens minkštinimo filtro, kuris valys iš vandens manganą, geležį ir tuo pačiu metu minkštins vandenį. Jeigu vandenyje yra tokių junginių kaip arseno, sieros vandenilio, rekomenduojame pasirinkti atskirą vandens nugeležinimo filtrą. Jeigu mangano kiekiai išties dideli arba yra kitų vandens kokybės parametrų, kurie parodo, kad mangano šalinimas iš vandens bus sudėtingas, reikia projektuoti individualų sprendimą mangano pašalinimui iš vandens.
Jeigu vandenyje nėra dideli kiekiai geležies, o įsirengti vandens minkštinimo arba vandens nugeležinimo filtrą prie įvado yra problematiška, galima mangano perviršių vandenyje valyti naudojant geriamojo vandens sistemas. Tokios geriamojo vandens sistemos užtikrina, kad turėsite aukščiausios kokybės geriamą vandenį namuose. Kartu su manganu bus valomi ir kiti vandenyje esantys sunkieji metalai, taip pat vanduo bus papildomai mineralizuojamas.

Amonis vandenyje

Amonis vandenyje

Amonio atsiradimo aplinkybėms vandenyje turi įtakos vykstančios natūralios gamtinės sąlygos, vykstanti aplinkos tarša. Leistina amonio norma vandenyje yra 50mg/l. Dažniausiai amonio šalinimui iš vandens naudojamas vandens nugeležinimo filtras. Dažniausiai užtenka išspręsti geležies ir mangano perviršį vandenyje, o tuo pačiu išsisprendžia ir amonio pašalinimas iš vandens. Esant išties dideliems amonio kiekiams vandenyje reikia parinkti individualius sprendimus jo pašalinimui iš vandens.

Jeigu vanduo yra paviršinis ir yra sudėtinga prie įvado sumontuoti vandens nugeležinimo filtrą, alternatyvus sprendimas amonio valymui iš geriamo vandens gali būti geriamojo vandens sistemos. Tokios geriamojo vandens sistemos užtikrina, kad turėsite aukščiausios kokybės geriamą vandenį namuose ar sodyboje. Kartu su amoniu bus valomi ir kiti vandenyje esantys sunkieji metalai, taip pat vanduo bus papildomai mineralizuojamas.

Sieros vandenilis vandenyje

Sieros vandenilis vandenyje

Sieros vandenilio šalinimas iš vandens yra viena dažniausiai pasitaikančių problemų Lietuvoje. Dažnai toks vanduo turi supuvusio kiaušinio kvapą. Sieros vandenilį nustatyti vandenyje yra labai sudėtinga, nes sieros vandenilis dujų pavidalu labai greitai išsisklaido iš vandens. Vandenyje esantis sieros vandenilis didelio pavojaus mūsų sveikatai neturi, bet toks vanduo yra ypatingai nemalonus vartoti.

Pats tinkamiausias sieros vandenilio pašalinimo iš vandens būdas yra vandens nugeležinimo filtras. Dažnu atveju pakanka standartinio sprendimo atsižvelgiant į tai, kad iš vandens būtų valomos kitos medžiagos. Labai dažnai pasitaikanti problema, kuomet suklaidinti klientai mažos kainos ir įsigiję vandens minkštinimo filtrus susiduria su tuo, kad išvalius vandenį lieka nemalonus kvapas. Tokiu atveju papildomai reikia montuoti vandens nugeležinimo filtrą, kad vanduo būtų tinkamai oksiduojamas. Jeigu susidūrėte su tokia problema, kad po vandens filtrų lieka nemalonus kvapas, kreipkitės ir mes pasiūlysime jums geriausią sprendimą susidariusioje situacijoje.

Kietas vanduo

Kietas vanduo

Vandens kietumas priklauso nuo vandenyje ištirpusių Ca ir Mg druskų kiekio. Būtent dėl šių druskų perviršio vandenyje ir formuojasi kalkių nuosėdos ant kriauklių ir vonių, pastebimos baltos dėmės. Kietas vanduo gali pakenkti Jūsų naudojamai buitinei technikai ir santechnikai. Naudojant kietą vandenį gėrimui arba maisto ruošimui įtakos Jūsų sveikatai neturi, bet juntami skonio skirtumai ruošiant kavas arba arbatas. Daug didesnę neigiamą įtaką kietas vanduo turi Jūsų odai, kai vandenį naudojate prausimuisi. Odai išsausėjus reikalingos papildomos priemonės jos priežiūrai.

Vandens minkštinimas vyksta su specialiais vandens minkštinimo filtrais. Jeigu vandenyje nėra tokių medžiagų kaip geležis, manganas, sieros vandenilis ar organika, tai dažniausiai būna vandens minkštinimui standartinis sprendimas. Jeigu vandenyje yra dideli geležies kiekiai arba nemalonus supuvusio kiaušinio kvapas, tai pirmu etapu reikia spręsti didelius geležies perviršio kiekius arba nemalonių kvapų panaikinimo klausimus ir atitinkamai parinkti vandens filtrus. Jeigu vandenyje yra nedideli geležies kiekiai ir nėra kvapų, dažnu atveju su modifikuotu vandens minkštinimo filtru galima išvalyti geležies kiekius, kurie viršija higienos normas. Taip pat vandens minkštinimo filtrą galima paruošti taip, kad valytų nitratus arba pasinaudojant specialia įkrovą galima valyti organikos perviršius vandenyje.

Norint turėti vandenį be kalkių maisto ruošimui arba kavos aparatams, galima įsirengti geriamojo vandens sistemą. Ši vandens valymo sistema puikiai pašalina iš vandens kalkes, o taip pat kartu valo ir sunkiuosius metalus iš vandens.

Nitratai ir nitritai

Nitratai ir nitritai vandenyje

Dažniausiai nitratai ir nitritai randami šulinių vandenyje. Tai yra pagrindinė vandens kokybės problema tų, kas naudoja šulinio vandenį. Apie 70% šulinių yra su nitritų arba nitratų perviršiu. Kadangi šulinių vanduo yra paviršinis, vandens kokybė gali labai priklausyti nuo oro sąlygų, žmogaus ūkinės veiklos. Dėl to rekomenduojame atlikti vandens tyrimus kas 6mėn.

Pagal Pasaulinės Sveikatos Organizacijos nustatytas normas, Lietuvoje nitritų koncentracija neturėtų viršyti 0,5mg/L, o nitratų – 50mg/L, o kūdikiams, nėščioms moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms iki 10mg/L. Nitratai ir nitritai neturi jokio specifinio skonio ar kvapo, dėl to dažnai vartojamo vandens kokybė būna labai apgaulinga.

Nitratams šalinti iš vandens yra keletas būdų. Vienas iš jų modifikuotas vandens minkštinimo filtras, kuris kartu su kalkėmis gali iš vandens pašalinti ir nitratus. Labai svarbu prieš pasirenkant minkštinimo filtrą atlikti vandens tyrimus, kad būtų tiksliai parinkta vandens minkštinimo ir nitratų šalinimo įkrova.

Jeigu nitratų kiekiai yra labai dideli arba nėra galimybės įsirengti vandens minkštinimo filtro, rekomenduojame įsirengti geriamojo vandens sistemas. Pagal mūsų pasirinktą technologiją tokios sistemos gali iš vandens išvalyti nitratus, kurie viršija net keturis kartus normas pagal Higienos normas HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimus“.

Permanganato oksidacija

Permanganato oksidacija vandenyje

Antra pagal dažnumą pasitaikanti šulinių problema yra permanganato oksidacija vandenyje. Permanganato oksidacija dažnai pasireiškia gelsva vandens spalva. Toks vanduo šulinyje gali susidaryti nuo ūkių, pelkių, ežerų ar durpių, esančių šalia šulinio. Tokiam vandeniui valyti gali padėti specialus vandens minkštinimo filtras, kuris yra su pastiprinta įkrova organikai valyti. Dėl to labai svarbu informuoti vandentvarkos specialistą apie pastebėtą gelsvą vandens spalvą arba apie esančias ūkines veiklas ar pelkes šalia šulinio.

Daugiau informacijos, apie skirtingus vandens filtrų tipus ir jų panaudojimą: vandens filtrai.

Klauskite, o mes atsakysime!


    info
    close
    Susisiekite!