Gręžinio vanduo ir kaip iš jo pašalinti geležį
Ar ant jūsų namuose esančių kriauklių, tualeto, vonios ar dušo paviršių susidaro geležies dėmės ir nuosėdos? Daug laiko ir pinigų tenka skirti tokių paviršių valymui cheminėmis priemonėmis? Naudojant tokį vandenį pagamintas maistas ir gėrimai yra blogo skonio? Jei taip, greičiausiai naudojate gręžinio vandenį, kuriame yra daug geležies, todėl jums gali prireikti vandens nugeležinimo filtro, prieš tai atlikus išsamią cheminę ir bakteriologinę vandens analizę.
Jei su šiomis problemomis dar nespėjote susidurti, tačiau ekonomiškumo sumetimais planuojate įsirengti nuosavą vandens gręžinį, pirmiausia turėtumėte atsižvelgti į geležingo vandens problemos riziką. Šiuolaikiniai gręžiniai projektuojami profesionaliai pagal griežtus standartus, siekiant kuo labiau sumažinti paviršinio vandens patekimą (prie geresnės gręžinio vandens kokybės prisideda ir chloro nebuvimas), kuris gali pabloginti vandens kokybę, tačiau atlikus vandens tyrimus dažnai nustatomas geležies perteklius.
Dėl galimo geležies pertekliaus gręžinio vandenyje tikimybės, labai svarbu prieš gręžinio įrengimo darbus numatyti vandens filtrui skirtą vietą, nes ne visi vartotojai į tai iš anksto atsižvelgia ir dėl to būna sunkiau įrengti filtrą tinkamoje vietoje. Be to, nereikia pamiršti, kad didžioji dalis namų ūkių Lietuvoje susiduria ir su kieto vandens problema. Jei vanduo kietas ir geležingas, prireiks ne tik vandens nugeležinimo, bet ir vandens minkštinimo priemonių.
Ar vandenyje esanti geležis kelia pavojų mūsų sveikatai?
Geležis nėra priskiriama teršalams, kurie pasitaiko vandenyje, ir nedaro žalos žmogaus sveikatai (nors nereikėtų pamiršti, jog vandenyje galintys būti patogeniniai organizmai, kuriems augti yra reikalinga geležis, gali padidinti ligų ir infekcijų riziką). Vis dėlto, jei geležies koncentracija vandenyje viršija 0,2 mg/l, gali nukentėti vandens kokybė ir atsirasti įvairių buitinių problemų. Štai kelios problemos, kurias gali sukelti geležingas vanduo.
- Dėmių atsiradimas. Ant skalbinių, kriauklių, indų, vonios ir dušo paviršių pasiliekančios rusvos dėmės, kurių beveik neįmanoma pašalinti, yra viena iš dažniausių ir nemaloniausių problemų, su kuria tenka susidurti naudojant geležingą vandenį. Tokios dėmės būna rausvos, gelsvos arba rusvos, todėl visi minėti daiktai ir paviršiai įgauna prastą ir nehigienišką išvaizdą.
- Užsikimšę vamzdžiai. Rūdžių dalelės ir geležies sankaupos, keliaujančios vandens tiekimo sistema, ilgainiui ima kauptis vandentiekio sistemos vamzdžiuose ir vandenį naudojančiuose buitinės technikos prietaisuose. Dėl šios priežasties gali tekti dažnai remontuoti skalbykles, indaploves ir kitus vandenį naudojančius prietaisus bei santechnikos sistemą.
- Nemalonus vandens skonis ir kvapas. Nepaisant to, kaip skaniai gamintumėte, geležis vandenyje net ir pačius gardžiausius patiekalus ir gėrimus gali visiškai sugadinti, t.y. gali pakisti jų skonis ir spalva (tai ypač būdinga daržovėms ir kitiems vandenyje verdamiems maisto produktams).
- Neigiamas poveikis odai ir plaukams. Vandenyje esantis didelis geležies kiekis gali išsausinti plaukus, pažeisti odos ląsteles. Be to, dėl vandenyje ištirpusių mineralų, tokių kaip geležis ir magnis, prausimosi priemonės blogiau reaguoja su vandeniu, formuojasi jų nuosėdos, dėl kurių užsikemša odos poros ir kyla įvairių odos problemų.
Vandens nugeležinimas
Jei atlikus gręžinio vandens tyrimus paaiškėja, kad geležies kiekis viršija nustatytas higienos normas, būtina naudoti vandens nugeležinimo filtrus. Šiuolaikiniai vandens nugeležinimo filtrai veikia aeracijos principu, surinkdami vandenyje ištirpusią dvivalentę geležį, manganą, sieros vandenilį ir kitas mechanines priemaišas. Kai naudojama aeracija, geležies junginiai oksiduojami oru, todėl šios reakcijos metu dvivalentės geležies junginiai pasikeičia į trivalentę geležį (rūdis), kuri filtracijos procese sulaikoma ir pašalinama iš vandens. Atliekant vandens nugeležinimą dažnai tenka šalinti ir kitas vandens problemas, naudojant specialius vandens filtrus, todėl svarbu atlikti vandens tyrimus ir tiksliai išsiaiškinti, kokių ir kiek medžiagų yra jūsų gręžinio vandenyje.
- Categories:
- Naujienos